osp brokosp
28.12.2012

Wypadek drogowy w Broku - droga krajowa nr 50

Samochód osobowy wjechał wprost pod Tira.

OSP BrokW dniu 27 grudnia 2012 r. o godz. 1845 doszło do wypadku drogowego w Broku. Prawdopodobnie w wyniku wymuszenia pierwszeństwa przejazdu, doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem siodłowy. W wyniku zdarzenia mieszkaniec Prostyni doznał obrażeń głowy. Działania ratownicze polegały na zabezpieczeniem miejsca wypadku i neutralizacją płynów eksploatacyjnych.

W działaniach ratowniczych uczestniczyły 2 zastępy JRG PSP oraz zastęp OSP Brok.

zobacz zdjęcia
14.11.2012

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada

Jak co roku 11 listopada nasza jednostka OSP wzięła udział w świętowaniu kolejnej już 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

brok ospW 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska pojawia się ponownie na mapach świata. Po 94 latach od tego Wielkiego wydarzenia możemy świętować kolejną rocznicę.
Brokowska OSP wzięła udział w uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, obchody rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Parafialnym p.w. Św. Andrzeja Apostoła w Broku odprawioną w intencji Ojczyzny. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez przedstawicieli lokalnej władzy, Ochotniczej Straży Pożarnej, Brokowskiego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości, szkół, zakładów pracy, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Klubu Seniora.

zobacz zdjęcia
28.08.2012

20-lecie powołania Państwowej Straży Pożarnej
oraz XIII Zjazdu Krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP

Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz zaprosił strażaków wraz z rodzinami na strażacki festyn, który odbył się 25 sierpnia 2012 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie.

25.08.2012 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie zorganizowano festyn z okazji dwudziestolecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Reprezentację brokowskiej jednostki OSP stanowili druhna Martyna Maliszewska wraz z druhem Zbigniewem Wójcickim.

Na zamkniętą imprezę zaproszono strażaków z całej Polski oraz ich rodziny (organizatorzy spodziewali się nawet 40 tysięcy gości). Na imprezie pojawił się również wicepremier Waldemar Pawlak, który jest również prezesem Zarządu Głównego OSP RP. Otwarcie festynu oraz przywitanie uczestników stanowiło odegranie hejnału strażackiego (Hymn Rycerze Św. Floriana).

Przez cały czas trwania festynu odbywał się pokaz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, wystawa modeli strażackich samochodów, kiermasz pamiątek jubileuszu XX - lecia PSP. W bogatym programie na płycie boiska przewidziano także musztrę paradną orkiestr OSP, pokazy grupy ratownictwa wysokościowego, pokaz wozów strażackich, pokaz Stihl Timbersport oraz udział grupy poszukiwawczo-ratowniczej - pokaz tresury psów z JRG Nr 15 KM PSP m.st. Warszawy. Równolegle odbywały się projekcje filmów dokumentalnych z wybranych akcji ratowniczo - gaśniczych oraz poświęconych historii XX-lecia PSP.

Festyn miał charakter familijny, dlatego też organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszych (4 ścianki wspinaczkowe, 2 melexy - samochody strażackie z kompletem mundurów dla dzieci z możliwością przejażdżki wokół boiska sportowego na stadionie i zrobienia pamiątkowych zdjęć oraz 2 stanowiska sprawności w budowaniu piramidy z plastikowych skrzynek i 2 stanowiska do skoków na poduszki ratownicze (skokochron), a także stoisko fotograficzne z możliwością zrobienia pamiątkowych zdjęć). Pozytywny klimat całej imprezy wypełniły dźwięki zespołów artystycznych Blue Cafe oraz Budki Suflera.

Opracował: dh Zbigniew Wójcicki

zobacz zdjęcia
1.08.2012

Pożar budynku mieszkalnego w centrum Ostrowi

Pożar budynku mieszkalnego przy ulicy 3 Maja w Ostrowi Mazowieckiej, w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 2012 r.

osp brokNasza jednostka została zadysponowana do pożaru o godz. 2205 w momencie przybycia na miejsce zdarzenia, pożarem objęty był cały drewniany budynek. Lokatorom udało się opuścić mieszkania jeszcze przed przybyciem straży.

Pożar był jednym z większych w ostatnim czasie, do ugaszenia go zadysponowano liczne siły 4 zastępy PSP, zastępy OSP z Broku, Komorowa, Nagoszewki, Zarąb Kościelnych, Małkini Górnej, Jasienicy, Nieskórza oraz zastęp Wojskowej Straży Pożarnej z Komorowa. Przyczynę powstania pożaru ustala Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

zobacz zdjęcia
30.07.2012

Bezpieczne wakacje z OSP w Broku

W ramach wakacyjnych spotkań ze strażakami "Bezpieczne Wakacje" Ochotnicza Straż Pożarna w Broku przeprowadzi spotkania z uczestnikami kolonii zorganizowanych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz Caritas Diecezji Siedleckiej.

Druhowie Dariusz Brzostek, Tomasz Kaczmarczyk, Łukasz Ziółkowski, Michał Brzostek, Mateusz Derlatka, Waldemar Brzostek, zapoznają dzieci i młodzież z codzienną pracą strażaków ochotników, prezentują wyposażenie wozów bojowych i sprzęt ratowniczy, cały sprzęt znajdujący się na samochodach podczas spotkań jest omawiany.

osp brokUczestnicy spotkań mają okazję podać prąd wody z linii gaśniczej złożonej z odcinka W52 zakończonego prądownicą W52 TURBO.

Podczas pogadanek, druhowie Tomasz Kaczmarczyk i Dariusz Brzostek rozmawiają z dziecmi i młodzieżą jak zachować się w sytuacji pożaru, jak pomóc osobie poszkodowanej, o zasadach udzielania pierwszej pomocy m.in. przy zachłyśnięciach, omdleniach, zadławieniach i krwotokach, omawiane są sposoby postępowania w sytuacjach zagrożenia oraz zasady bezpieczeństwa.

zobacz zdjęcia
15.07.2012

Uwaga na osy i szerszenie!

Miesiące letnie są czasem zwiększonej liczby wezwań do usuwania gniazd os i szerszeni.osy 2012

Od dłuższego czasu osy i szerszenie stały się prawdziwą zmorą. Mogą stać się także niebezpieczne. W trudniejszych przypadkach po ukąszeniu może dojść do trudności z oddychaniem i spadku ciśnienia, zasinienia i utraty przytomności. Takie objawy występują przede wszystkim u osób uczulonych na ich jad.

Strażacy ostrzegają, aby nie ruszać gniazd tylko wezwać pomoc

Na terenie gminy Brok od maja w usuwaniu gniazd owadów OSP Brok interweniowało już kilkanaście razy.

zobacz zdjęcia
10.07.2012

Lasy Wiśniewo 2012

Dnia 5 lipca 2012 r. na kompleksie leśnym w okolicy wsi Wiśniewo, odbyły się ćwiczenia pk. "Lasy Wiśniewo 2012".Lasy Wiśniewo 2012

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Biuro Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego i brały w nich udział wydzielone siły i środki Komendy Powiatowej PSP, Komendy Powiatowej Policji, Powiatowego Lekarza Weterynarii, Nadleśnictwa Wyszków oraz Nadleśnictwa Ostrów Maz.
Ćwiczenia były obserwowane przez Starostę Powiatowego dh Zbigniewa Kamińskiego. W ćwiczeniach brały udział zastępy JRG PSP Ostrów Maz. oraz zastępy OSP z Broku, Małkini Górnej, Nagoszewa, Nagoszewki, Nowej Osuchowej i Komorowa.

zobacz zdjęcia
19.04.2012

Druh Zbigniew Wójcicki sędzią zawodów sportowo-pożarniczych CTiF

W dniach 29 marca -1 kwietnia 2012 r. w Pruszczu Gdańskim odbyło się szkolenie sędziów zawodów sportowo-pożarniczych wg regulaminów CTiF Międzynarodowy Komitet Techniczny Prewencji i Zwalczania Pożarów (CTIF) osp brok(ang. The international association of fire and rescue services).

Wśród wytypowanych osób znalazł się dh Zbigniew Wójcicki z naszej OSP. Szkolenie obejmowało zagadnienia teoretyczne i zajęcia praktyczne dotyczące zawodów sportowo-pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Kobiecych Drużyn Pożarniczych. Szkolenie zakończyło się sprawdzianem, który pozytywnie został oceniony przez komisję sędziowską.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Opracował: dh Zbigniew Wójcicki

zobacz zdjęcia
12.03.2012

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W OSP

12 marca 2012 roku dzieci z Przedszkola Miejskiego w Broku wraz z wychowawczyniami odwiedziły Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Broku, która należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Naczelnik Dariusz Brzostek przeprowadził pogadankę na temat ochrony środowiska, przyczyn i skutków pożarów oraz ich zapobiegania.

W czasie spotkania zaprezentowany został sprzęt strażacki wykorzystywany podczas różnorodnych akcji. W strażnicy przedszkolaki mogły podziwiać stroje strażackie, zabezpieczające strażaków podczas niebezpiecznej pracy.

Dzieci były bardzo zaciekawione i zachwycone tym spotkaniem. Największą atrakcją dla dzieci był przejazd wozem strażackim.

 

Opracowała: Pani Katarzyna Sadowska

zobacz zdjęcia
26.02.2012

OTWP – etap gminny

W dniu 21 lutego 2012 r. w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Broku odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Dzieci i młodzież z naszej gminy rywalizowała w dwóch kategoriach wiekowych tj. grupa młodsza składająca się z uczniów Szkoły Podstawowej oraz grupa starsza – uczniowie Publicznego Gimnazjum w Broku.

Ogółem do konkursu przystąpiło 19 uczniów. Test składał się z 34 pytań dotyczących m.in. tradycji i historii straży pożarnych, przepisów z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa, organizacji i zadań ochrony przeciwpożarowej, organizacji i zadań OSP, przyczyn powstawania i rozpowszechniania się pożarów, organizowania i przeprowadzania akcji ratowniczych, zabezpieczeń przeciwpożarowych budynków, lasów, substancji niebezpiecznych, zasad ewakuacji ludzi oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

ospPo dokonaniu oceny prac pisemnych zakwalifikowano do finału powiatowego niżej wymienionych uczestników:.

Grupa młodsza: Patrycja Zdankiewicz, Ula Kolosek, Weronika Derlatka
Grupa starsza: Damian Wójcicki, Monika Brzostek, Sebastian Krześniak
Skład jury:
Zbigniew Wójcicki - przewodniczący
Lidia Rosińska - członek komisji
Tomasz Kaczmarczyk - członek komisji

Organizatorzy eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pragną podziękować Zarządowi OSP w Broku za ufundowanie nagród dla zwycięzców.
Życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 16 marca 2012 r. w Ostrowi Mazowieckiej.

Opracował: dh Zbigniew Wójcicki

zobacz zdjęcia
21.02.2012

POŻAR W BROKU - 20 lutego 2012 r.

pożar brok 2012

Pożar budynku mieszkalnego w Broku na ul. Narutowicza. Zgłoszenie o wybuchu pożaru wpłynęło do straży pożarnej o godz. 516, w momencie przybyciu na miejsce pożaru pierwszych zastępów straży paliło się poddasze murowanego budynku mieszkalnego i pomieszczenia gospodarcze. Nikt nie odniósł obrażeń w wyniku pożaru.

W działań ratowniczo-gaśniczych uczestniczyły 3 zastępy JRG i zastęp OSP Brok.

zobacz zdjęcia

06.02.2012

WYBUCH KOMINKA

Laskowizna 2012

4 lutego 2012 r. około godz. 1250 w Laskowiźnie gm. Brok, doszło do wybuchu kominka i pożaru domu jednorodzinnego, prawdopodobną przyczyną wybuchu było zamarznięcie płynu w układzie CO. Została również uszkodzona konstrukcja drewnianego budynku. W zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń.
Okoliczności w jakich doszło do wybuchu ustala KP Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

W akcji uczestniczyły zastępy OSP Brok, OSP Nagoszewka, JRG PSP Ostrów Maz.

zobacz zdjęcia
01.02.2012

WYPADEK - Zderzenie samochodu osobowego z maszyną leśną

wypadek 2012

31 stycznia 2012 r. około godz. 2040 doszło do groźnego wypadku drogowego w miejscowości Brok, trasa Brok - Poręba droga nr. 694. W wyniku zderzenia samochodu osobowego, Mitsubishi Galant z maszyną leśną tzw. rębakiem, poważnych obrażeń nóg doznał kierowca samochodu osobowego. Działania ratownicze polegały na uwolnieniu uwięzionego kierowcy z pogiętych blachach samochodu, zabezpieczeniem miejsca wypadku i neutralizacją płynów eksploatacyjnych.

W akcji uczestniczyły zastępy OSP Brok, JRG PSP Ostrów Maz., Pogotowie Ratunkowe, Policja.

zobacz zdjęcia
29.01.2012

KOLIZJA

 OSP wypadek

29 stycznia 2012 r. około godziny 1855 na skrzyżowaniu ulicy Szosowej z Dąbrowskiego doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych, samochodem marki Kia podróżował tylko kierowca nie odniósł żadnych obrażeń. Drugi kierowca uciekł samochodem z miejsca zdarzenia.
Strażacy zajęli się zabezpieczeniem miejsca wypadku, odłączeniem akumulatora oraz neutralizacją płynów eksploatacyjnych.

W akcji uczestniczył zastęp OSP Brok, Policja.zobacz zdjęcia

25.01.2012

Składki członkowskie

 OSP Brok

DRUHNY I DRUHOWIE

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Broku przypomina o obowiązku opłacania składek członkowskich za 2012 r.
Opłacanie składek członkowskich jest statutowym obowiązkiem członków OSP.

14.01.2012

WYPADEK - Czołowe zderzenie samochodów osobowych

 OSP Brok 2012

Dwie osoby ranne, w tym jedna ciężko, to finał zderzenia dwóch samochodów osobowych. Kierowca, który spowodował wypadek prawdopodobnie nie dostosował prędkości do warunków na drodze.
Do wypadku doszło w piątek 13.01.2012r. przed godz. 1830 na trasie Brok - Sadowne droga krajowa nr 50. W wyniku zdarzenia poważnych obrażeń doznał kierowca Audi. Pod opiekę lekarzy trafił także kierowca Hondy.

W akcji ratowniczej uczestniczyły zastępy OSP Brok, OSP Sadowne i Pogotowie Ratunkowe.

10.01.2012

Spotkanie świąteczno-noworoczne

 OSP Brok 2012

7 stycznia 2012r. członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Broku spotkali się na tradycyjnym spotkaniu świąteczno-noworocznym, aby przełamać się opłatkiem i złożyć sobie wzajemnie życzenia noworoczne, na początku kilka słów wstępu powiedział zgromadzonym Naczelnik OSP dh Dariusz Brzostek.
Strażacy złożyli sobie życzenia pomyślności i jak przystało na brać strażacką tylu wyjazdów do akcji, co powrotów bez uszczerbku dla zdrowia i życia ratujących i ratowanych.

zobacz zdjęcia
Telefony AlarmowePSP Ostrów Mazowieckaochotnicza straż pożarnaGmina BrokNakarm Dziecko